Co warto wiedzieć o próbach srebra 

 

Srebro jest jednym z najbardziej popularnych kruszców na świecie, a szczególnie
w jubilerstwie. Srebrna biżuteria jest najbardziej uniwersalnym prezentem, niezależnie od wieku obdarowanej osoby. Prawie każda kobieta ma w swojej szkatułce chociaż jedną parę srebrnych kolczyków lub srebrny naszyjnik. Jednak nie każdy wie jak zrozumieć określenie np. “Srebro próby 925”. 

Co oznaczają te wszystkie cyfry? Czy warto na nie zwracać uwagę? 

Zdecydowanie TAK!

Próba srebra – co to jest? 

Próba srebra wyrażona jest zazwyczaj w promilach i określa zawartość czystego srebra w stopie. Czemu biżuteria srebrna nie jest w pełni ze srebrna? Ponieważ srebro jako kruszec jest miękkie, dlatego mieszane jest z innymi metalami, by je utwardzić.

Więc na przykład jeśli stop zawiera 92,5% czystego srebra, to wtedy na naszej biżuterii można zauważyć, że jest ono próby 925.

Jakie wyróżniamy najbardziej popularne próby srebra? 

Jeśli biżuteria zawiera w sobie czyste srebro, to można zauważyć, że gdzieś w niewidocznym miejscu wytłoczona została próba jaką w sobie zawiera dany naszyjnik, bransoletka czy nawet kolczyki. Wyróżniamy najpopularniejsze próby: 

  • Próba 1. 925 – 92,5%
  • Próba 2. 875 – 87,5%
  • Próba 3. 830 – 83,0%
  • Próba 4. 800 – 80,0%

Najczęściej można spotkać biżuterię z najwyższą próbą nr 1, czyli 925.

Jak oznaczone są próby srebra? 

Srebrna biżuteria oprócz oznaczeń cyfrowych, mogą mieć dodatkowe oznaczenia tak zwane cechy pobiercze, które są znakiem urzędowym i potwierdzają ilość metalu użytego do produkcji danego przedmiotu. Próby srebra są oznaczone symbolem głowy kobiety.

Każda cecha probiercza zawiera również literę określającą konkretny urząd probierczy i tak:

A to Białystok
B to Bydgoszcz
G to Gdańsk
H to Chorzów
K to Kraków
L to Łódź
P to Poznań
V to Wrocław
W to Warszawa
Z to Częstochowa

 

Dlaczego sprawdzanie prób srebra w biżuterii jest takie ważne? 

By mieć pewność, że biżuteria, którą kupujemy dla siebie lub w prezencie jest jak najlepszej jakości. Biżuteria w naszym sklepie Bejessa.pl jest wykonana z pierwszej próby srebra, czyli ze srebra 925. W naszej ofercie można znaleźć srebrne naszyjniki, które mają swoje oznaczenia wytłoczone na końcu naszyjnika (tam gdzie jest regulacja łańcuszka).  

W Bejessa.pl możesz kupić biżuterię jako prezent dla każdej kobiety – dla żony, ukochanej, babci, córki, a nawet jako prezent dla przyjaciółki. Jesteśmy pewni, że każda kobieta będzie zachwycona nie tylko z wyglądu, ale również z jakości srebrnej biżuterii.

Czym jest biżuteria pozłacana? 

Biżuteria pozłacana wykonana jest ze srebra, a następnie pokrywana złotem. Naszyjnik, kolczyki czy bransoletka po wytworzeniu, zanurzane są w “kąpieli”, podczas której osadzają się drobinki złota. Warstwa takiego osadzonego złota na biżuterii, nie tylko nadaje piękny kolor, ale również jest swego rodzaju powłoką, która chroni przed utlenianiem i czernieniem.

Również to co ważne, to o jakości biżuterii pozłacanej decyduje nie tylko grubość powłoki złota, ale mieszanka, w której zanurzana jest srebrna biżuteria. Najtrwalsze są ozdoby z powłoką z 24-karatowego złota – taka biżuteria zachowuje swój blask i kolor nawet na wiele lat. I właśnie taką biżuterię pozłacaną możesz znaleźć w naszym sklepie Bejessa.pl. Wszystkie dostępne pozłacane modele naszyjników i bransoletek mają na sobie powłokę 24-karatowego złota. Dzięki temu nasi klienci mają pewność, że ich biżuteria, będzie piękna i błyszcząca przez wiele lat.