Można śmiało powiedzieć, że biżuteria jest atrybutem każdej kobiety. Jej blask i elegancja dodają uroku do każdej stylizacji. Jednak trzeba pamiętać że o każdą biżuterię srebrną czy złotą należy odpowiednio dbać, by jak najdłużej była piękna. 

Kiedy należy zacząć dbać o srebrną lub złotą biżuterię? Na co należy uważać podczas noszenia biżuterii? Co zrobić, gdy srebro ulega czernieniu? Na wszystko odpowiemy tutaj! 

Piękna kobieta z pierścionkiem i kolczykami

By nasza biżuteria zachowała jak najdłużej swój blask należy o nią dbać już od początku jej użytkowania. Biżuteria srebrna oraz złota jest bardzo delikatna i zasługuje na jak najlepszą troskę. Mamy dla Ciebie kilka prostych rad, które Tobie w tym pomogą:

 1.  Pamiętaj by ściągać biżuterię, gdy zabierasz się za porządki domowe.

  Biżuteria jest bardzo delikatna jeśli chodzi o uszkodzenia mechaniczne oraz różne detergenty używane podczas sprzątania.

 2. Ściągaj kolczyki, naszyjniki i bransoletki, gdy kładziesz się spać.

  Chyba nie chcesz, by podczas snu Twój ulubiony srebrny naszyjnik lub bransoletka się zerwały, czy kolczyki odkształciły, prawda?

 3. Nie używaj kremu lub perfum na biżuterię.

  Wiemy jak ciężko jest o tym pamiętać, bo niejedna z nas w pośpiechu gotowa do wyjścia jeszcze na koniec spryskała się perfumami, nie pamiętając zupełnie, że na szyi ma naszyjnik. Jednak zalecamy, by unikać kontaktu srebra czy złota z perfumami lub kremem, bo ich skład chemiczny może niszcząco wpływać na biżuterię.

Elegancka kobieta
Aktywna młoda kobieta
 1. Zdejmuj biżuterię przed wysiłkiem fizycznym.

  Podczas ćwiczeń łatwo jest zerwać łańcuszek, więc jeśli idziesz biegać, na siłownię czy tym bardziej na basen. Lepiej zostaw swój ulubiony naszyjnik czy bransoletkę w domu. 

 2. Gdy nie masz biżuterii na sobie, przechowuj ją w odpowiednim miejscu.

  Biżuteria powinna być ostatnią rzeczą, którą ubierasz przed wyjściem, a pierwszą, którą ściągasz zaraz po powrocie. Ciesz się swoim srebrnym naszyjnikiem, pięknymi kolczykami, blaskiem cyrkonii, ale pamiętaj by miały czas na odpoczynek po całym dniu noszenia. Odkładaj je w specjalnie przeznaczone dla biżuterii miejsce, by nie narazić jej na uszkodzenia.

  Na przykład, kupując biżuterię w Bejessa.pl dostajesz swoją biżuterię w specjalnym pudełku z gąbką. Dzięki temu masz miejsce, gdzie możesz w bezpieczny sposób przechowywać swój srebrny lub złoty naszyjnik, bransoletkę lub kolczyki.

Jak czyścić biżuterię?

Czym jest czernienie srebra?

Czernienie srebra to proces w pełni naturalny i spowodowany jest reakcjami chemicznymi, którym ulegają metale szlachetne w połączeniu z dwutlenkiem siarki (który również znajduje się w tlenie). Dlatego też czernienie srebrnej biżuterii postępuje szybciej gdy środowisko jest bardziej zanieczyszczone. Ale bez obaw! Łatwo można wyczyścić biżuterię, by odzyskała swój dawny blask. Bo proces czernienia nie wchodzi w głąb srebra, a pozostaje tylko na zewnątrz. Dlatego są proste sposoby, by przywrócić dawny blask naszej biżuterii.

Co zrobić gdy srebrna biżuteria ulega czernieniu?

Najprostszym domowym sposobem, na czerniejące srebro jest wyczyszczenie go sodą oczyszczoną. Jedynie czego potrzebujesz to miskę, sody oczyszczonej i folii aluminiowej.

Gdy wszystko masz gotowe, można działać! 

Folię układasz w misce, matową stroną do góry. 
Wsyp łyżkę sody oczyszczonej i włóż do naczynia zabrudzoną biżuterię. 
Wszystko zalej wrzącą wodą. 
Teraz roztwór powinien się spienić i po kilku-kilkunastu minutach możesz wyjąć zabrudzony przedmiot i przepłukać ciepłą wodą. 
Na koniec przemyj biżuterię ciepłą wodą i wytrzyj miękką ściereczką. 
I jak Ci się podoba efekt? Naszyjnik/bransoletka/kolczyki jak nowe! 

! Pamiętaj, by miska nie była metalowa, bo może dojść do reakcji chemicznej, która uniemożliwi usunięcie nalotu ze srebrnej biżuterii.

Jak rozpoznać srebrną biżuterię?

Rozpoznanie srebrnej biżuterii to kluczowa umiejętność, jeśli chcemy stworzyć unikatową kolekcję. Gdy szukamy biżuterii, która

Biżuteria ze stali chirurgicznej — cechy i trwałość

Biżuteria ze stali chirurgicznej cieszy się rosnącą popularnością ze względu na swoje unikalne cechy i

Jak bezpiecznie przechowywać biżuterię?

Masz swoją kolekcję biżuterii, która jest dla Ciebie niezwykle ważna — może to być odziedziczony

Biżuteria jako prezent: Przewodnik dla niezdecydowanych

Zastanawiasz się nad idealnym podarunkiem dla bliskiej osoby? Biżuteria jako prezent to zawsze strzał w

Biżuteria dla mężczyzn: Przewodnik po trendach i stylach

Biżuteria dla mężczyzn staje się coraz bardziej popularna. Dzięki różnorodności trendów i stylów każdy może

Jakie trendy biżuteryjne będą królować w tym sezonie świątecznym?

Nadchodzący sezon to czas, gdy nasze stroje nabierają wyjątkowego blasku, a biżuteria świąteczna staje się

Boże Narodzenie w stylu glamour — jakie biżuteryjne dodatki wybrać na święta?

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, pełen blasku i magii. Dla wielu z nas to okazja

Historie klientów Bejessa — co o nas mówią?

W Bejessa biżuteria nie jest zwykłym produktem. Każdy naszyjnik, zegarek czy bransoletka to małe dzieło