Dzień Mamy jest wyjątkowym świętem w Polsce i na całym świecie. Bo wszystkie Mamy to szczególne kobiety, pełne miłości, troski i niesamowitej siły, którą pokazują każdego dnia. Zobacz, jaka jest geneza tego święta i jak świętuje się ten dzień w innych krajach. Zebraliśmy dla Ciebie najfajniejsze ciekawostki o dniu mamy.

Mama i córka w Dzień Matki

Historia – pierwsze obchody Święta Matki

Geneza Święta Matki prowadzi do wielu źródeł, ale najwięcej wzmianek jest o Starożytnym Egipcie. Tam panowała religia w bóstwa lokalne i jedną z nich była bogini Izyda – uważana za ucieleśnienie doskonałej żony i matki. Również w Starożytnej Grecji i Rzymie ludzie otaczali kultem matki-boginie. W Grecji na początku wiosny składano ofiary bogini Rei, która według mitologii była matką wszechświata i wszystkich bóstw. Natomiast w Rzymie przez trzy dni czczono boginię Cybele.

W późniejszych latach Święto Matki zostało zapomniane i przywrócono je dopiero w Anglii i Szkocji około w XVII wieku. Wtedy ustanowiono “Niedziele Matki”, która przypadała w 4 niedzielę Wielkiego Postu. Wtedy dzieci, które pracowały jako sługi w domach bogatych Anglików, wracały do domu, by spędzić chociaż trochę czasu z rodziną. Symbolem tego święta było matczyne ciasto i kwiaty lub słodycze, które były formą prezentu od dzieci dla mamy.

Dzień Mamy w Polsce

Początek świętowania Dnia Matki, przypada na rok 1914,
w Krakowie. Od tego momentu Dzień Mamy obchodzony jest co roku 26 maja, ale nie został mianowany świętem narodowym. Dzień Mamy to dla nas wyjątkowe święto. Przynosimy swoim mamom kwiaty, słodycze jak również biżuterię – jako wyraz wdzięczności za całą opiekę i matczyną miłość.

Naszyjnik Serce Natury z dedykacją dla mamy
Naszyjnik Serce Nieskończoności z dedykacją dla mamy - srebrny

Ciekawostki

  1. Polska jako jedyny kraj obchodzi Dzień Matki 26 maja,
  2. Wiele krajów europejskich świętuje w pierwszą lub w drugą niedzielę maja. Tak jest między innymi w Portugalii, Hiszpanii, na Litwie, w Czechach i na Węgrzech.
  3. Na Wyspach Brytyjskich obchody “Niedzieli Matki” wciąż trwają. We Francji tradycję tego święta wprowadził Napoleon.
  4. W 1950 roku oficjalnie ustanowiono, że Święto Mamy przypada w ostatnią niedzielę maja. W krajach dawnej Jugosławii obowiązuje w Święto Matki tak zwane „łóżkowe więzienie”. Oczywiście przebywa w nim mama. Dopóki nie da dzieciom słodyczy, musi wypoczywać w łóżku, a one zastępują ją w codziennych obowiązkach.
  5. Są państwa, w których Dzień Matki utożsamiany jest z Dniem Kobiet. Jest tak w Słowenii, Rosji, na Białorusi, w Bułgarii, Macedonii, czy Armenii.

Dzięki wykorzystaniu plików cookies, i korzystając z technologii, dzięki którym nasz sklep jest bezpieczny i niezawodny - możemy wyświetlać treści, które Cię zainteresują.

W tym celu zbieramy informację o użytkownikach, ich zachowaniu i urządzeniach. 

Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.