8 marca Dzień Kobiet – kojarzymy z wiosennym marcowym dniem. Podczas niego widać jak panowie wychodzą z kwiaciarni, trzymając w rękach tulipany. A wszystko to, by sprawić prezent żonie, narzeczonej, ukochanej, przyjaciółce, czy nawet córce lub mamie. Tego dnia każda kobieta jest wyjątkowa! Ale kiedy zaczęliśmy świętować Dzień Kobiet i kto był jego inicjatorem? Żeby się tego dowiedzieć, musimy się cofnąć aż 111 lat wstecz…

Portret młodej roześmianej kobiety na ulicy miasta

Początki

Święto Kobiet swoimi korzeniami sięga aż do początków XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze obchody Dnia Kobiet zorganizowała Socjalistyczna Partia Ameryki 28 lutego 1909 roku. Był to ważny dzień, bo miał na celu upamiętnienie dwóch ważnych wydarzeń – protestu z 8 marca 1908 roku. Podczas niego pracownicy branży odzieżowej domagali się praw ekonomicznych i politycznych dla kobiet oraz strajku kobiet w fabryce bawełny 1857 roku. To wydarzenie zainspirowało kobiety w innych krajach do protestowania o swoje prawa. Dzięki temu dwa lata później 19 marca 1911 roku odbył się pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Podczas którego przeprowadzono manifestacje kobiet w Niemczech, Danii, Austrii i Szwajcarii.

Dzień Kobiet w Polsce

W Polsce po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono 24 marca 1924 roku. Było to święto państwowe aż do 1993 roku. Symbolem tego święta były czerwone goździki, a dopiero później swoją popularność zdobyły też tulipany. Był to dzień obowiązkowy szczególnie w szkołach i zakładach pracy, a w prezencie oprócz kwiatów wręczało się to, co było najbardziej przydatne każdego dnia. Hitem były rajstopy, ręcznik, ścierkę, mydło i kawę.

W obecnych czasach, gdy mamy tak dużo możliwości i dostęp do wszystkiego, co sobie wymarzymy. Niektórzy wręczają oprócz kwiatów również inne upominki, jak np. bombonierki, perfumy czy biżuterię w postaci naszyjników, bransoletek czy kolczyków. Z okazji tego dnia często te prezenty są specjalnie personalizowane. W naszym sklepie Bejessa.pl powstała specjalna kolekcja srebrnych oraz pozłacanych naszyjników z okazji Dnia Kobiet.

Kwiaty w kolorze żółtym
Dwie roześmiane kobiety w kawiarni

Ciekawostki ze świata

  1. Włosi swoim kobietom w prezencie wręczają gałązki akacji,
  2. W Wielkiej Brytanii kobiety i mężczyźni spotykają się na wystawach i wykładach o roli kobiety w życiu społecznym, kulturalnym i naukowym.
  3. W Rumunii i Portugalii kobiety obchodzą swoje święto we własnym gronie.
  4. Święto kobiet obchodzone jest w 56 krajach na świecie m.in. w Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Macedonii, Mołdawii, Portugalii, Rumunii, Rosji, Serbii, Ukrainie oraz we Włoszech, Armenii, Azerbejdżanie, Chinach, Algierii, Burkinie Faso, Kamerunie, Zambii.
  5. W Iranie zostało zakazane świętowanie tego dnia,
  6. W Wietnamie Dzień Kobiet obchodzi się dwa razy w roku – 8 marca i 20 października.
-30%
-30%
-30%
-30%
-30%
Jak rozpoznać srebrną biżuterię?

Rozpoznanie srebrnej biżuterii to kluczowa umiejętność, jeśli chcemy stworzyć unikatową kolekcję. Gdy szukamy biżuterii, która

Biżuteria ze stali chirurgicznej — cechy i trwałość

Biżuteria ze stali chirurgicznej cieszy się rosnącą popularnością ze względu na swoje unikalne cechy i

Jak bezpiecznie przechowywać biżuterię?

Masz swoją kolekcję biżuterii, która jest dla Ciebie niezwykle ważna — może to być odziedziczony

Biżuteria jako prezent: Przewodnik dla niezdecydowanych

Zastanawiasz się nad idealnym podarunkiem dla bliskiej osoby? Biżuteria jako prezent to zawsze strzał w

Biżuteria dla mężczyzn: Przewodnik po trendach i stylach

Biżuteria dla mężczyzn staje się coraz bardziej popularna. Dzięki różnorodności trendów i stylów każdy może

Jakie trendy biżuteryjne będą królować w tym sezonie świątecznym?

Nadchodzący sezon to czas, gdy nasze stroje nabierają wyjątkowego blasku, a biżuteria świąteczna staje się