Symbol serca jest powszechnie znany i zapewne kojarzysz go z miłością, życiem i dobrocią. Nawet najmłodsze dzieci wiedzą jak wygląda symbol serca, bo otacza nas każdego dnia – w biżuterii, na ubraniach, a nawet na różnych ozdobach do domu. Ale czy zastanawiałeś/łaś się kiedyś, skąd się wziął taki motyw serca? Wszystko opowiemy.

Serduszko trzymane w damskiej dłoni

Serce – symbolika

Symbolika serca wzięła się naturalnie z jego anatomicznej funkcji. Dlatego serce uważane jest za symbol życia, miłości, dobroci. Serce przedstawiane jest w kolorze czerwonym, co oznacza krew, pożądanie, namiętność, siłę uczucia. Dzięki temu, że powstał symbol serca, łatwo można wyrazić swoje emocje poprzez prezent z tym właśnie symbolem.

Historia symbolu

Popularny symbol serca, po raz pierwszy został użyty przez cywilizację z doliny Indusu. Odkrycia tego dokonano podczas wykopalisk w miejscu, gdzie mieszkała ta cywilizacja. Właśnie tam archeolodzy znaleźli wisiorek w kształcie serca, do którego produkcji użyto liści w kształcie serca. Jednak wtedy nie nadawano takiego znaczenia temu symbolowi, jakie znamy dziś. Ten naszyjnik można oglądać w Muzeum Narodowym w Delhi.

Natomiast pierwsze znane połączenie serca z piękną romantyczną miłością nastąpiło w latach pięćdziesiątych XIV wieku i zostało ono przedstawione w miniaturze zdobiącej wielką literę „S” w rękopisie francuskiego “Roman de la poire”. Możesz zobaczyć je w Narodowej Bibliotece Francuskiej. W późniejszych czasach coraz więcej osób używało serca właśnie jako symbolu miłości, np. Marcin Luter.

Symbol serca współcześnie

Od XIX wieku serce zaczęło być symbolem kultury popularnej. Zaczęto produkować bombonierki w kształcie serca, kartki na walentynki i na wszystkim innym co miało pokazywać miłość.

Ciekawostką jest to, że symbol serca jako logograf zamiast angielskiego słowa “kochać”, wywodzi się z użycia w napisie „ I ♥ NY ”, w 1977 roku.

Kolczyki serduszka z cyrkoniami - srebrne
Srebrne kolczyki w kształcie serc wysadzanych cyrkoniami

Serce w biżuterii

Obecnie symbol serca jest bardzo powszechny nie tylko w kulturze popularnej, ale również w innych dziedzinach. Dobrym przykładem jest świat biżuterii. Motyw serca jest szczególnie popularny, gdy ktoś szuka prezentu dla swojej żony, córki, przyjaciółki, mamy, babci, siostry czy innej ukochanej osoby. Możesz znaleźć szeroki wybór różnych serc. Mogą to być naszyjniki serca srebrne o próbie 925 lub pozłacane 24 karatowym złotem. Oprócz naszyjników możesz znaleźć również srebrne kolczyki w kształcie serca lub bransoletki.

Jak rozpoznać srebrną biżuterię?

Rozpoznanie srebrnej biżuterii to kluczowa umiejętność, jeśli chcemy stworzyć unikatową kolekcję. Gdy szukamy biżuterii, która

Biżuteria ze stali chirurgicznej — cechy i trwałość

Biżuteria ze stali chirurgicznej cieszy się rosnącą popularnością ze względu na swoje unikalne cechy i

Jak bezpiecznie przechowywać biżuterię?

Masz swoją kolekcję biżuterii, która jest dla Ciebie niezwykle ważna — może to być odziedziczony

Biżuteria jako prezent: Przewodnik dla niezdecydowanych

Zastanawiasz się nad idealnym podarunkiem dla bliskiej osoby? Biżuteria jako prezent to zawsze strzał w

Biżuteria dla mężczyzn: Przewodnik po trendach i stylach

Biżuteria dla mężczyzn staje się coraz bardziej popularna. Dzięki różnorodności trendów i stylów każdy może

Jakie trendy biżuteryjne będą królować w tym sezonie świątecznym?

Nadchodzący sezon to czas, gdy nasze stroje nabierają wyjątkowego blasku, a biżuteria świąteczna staje się